Welcome to the 1999 USA Schutzhund and Police Championship!
Schedule of championship events
Travel, Airfare and Hotel Info and Tourism links
Catalog information and advertisers
Sponsors make our Internet coverage possible
Hosting club and official event contacts
Schutzhund 3 Championship competitors, scores, photos, and critiques
Police WPO Championship competitors, scores, photos, and critiques
Championship judges and trial helpers
Return to Home Page
Return to Schutzhund 3 page
ENTRIES
Scores
Critiques
Commentary
Photo Gallery

CAT# HANDLER DOG BREED HOT LOC REG# M/F SIRE DAM BREEDER COUNTRY
1 Kathy Jo Magan Gundo v Riemsloherwald GSD                
2 Terry Hall Clyde vom Rittmeister GSD                
3 Patti Garcia Guy von der Vinessa GSD X              
4 Dan Mancino Rondow vom Posthorn GSD                
5 Paul DiNenna Andy von der Roderburg GSD                
6 Lester Flores Ziggo von der Fasanerie GSD                
7 Rhae Lynn Bair Toby van Stiemen Ecke GSD                
8 Debra Zappia Dante Traho GSD                
9 Jim Lempner Laro von der Döllenwiese GSD                
10 George Hermes Vargas Lektro Watt GSD                
11 Vicki Safriet Khan-Bram Casa de Mandingo's BOV                
12 Philip Safriet Sarec von Haus Antverpa GSD                
13 Russ Osborn Hanter vd Pfenningbacher Höhe GSD                
14 Russ Osborn Lupo de Lupis Fidis GSD                
15 Robert Gomez Nando vom Enztal GSD X              
16 James Aiello Dick Bethme GSD                
17 Sandra Shaner R & D Tetanus Lockjaw AmStaf X              
18 Michael Scott Eros vom Bruderhof GSD X              
19 Jody Potter Boss vom Sturmhugel GSD                
20 Isabel Lambertz Avanti vom Kartäuser Weiher GSD X              
21 Kelly Martin Shane ot Vitosha MAL X              
22 Kelly Martin Bocca ot Vitosha MAL X              
23 Jayne Edwards Cliff vom Grenzgänger GSD                
24 Ray Beaty Clint vd Staelduinhoeve GSD                
25 Wayne Curry Aik vom Adelmannsfelder Land GSD                
26 Ivan Balabanov Django Ot Vitosha MAL X              
27 Daryl Jones Rocky vom Hause Welz GSD                
28 Tracy Betenbaugh Afra vom Stamm Walo GSD                
29 Douglas Hopper Kukay's Ranca MAL                
30 Greg Bennett Troy vom Hause Welz GSD                
31 Alan Bartelson Rajko vom Falkenschrei GSD                
32 Al Banuelos Lestat du Chenil Victoire MAL X              
33 David Millmore Kaiser von der Westervelt GSD X              
34 Phillip Tran Rio von der Gänsebrüke GSD X              
35 Cathy Jobe Queno vom Schloß Richtof GSD                
36 Cathy Jobe Esko vom Black Star GSD                
37 Kevin Lanouette Coblenz vom Noble GSD                
38 Mandy West Orkan vom Werraland GSD                
39 Todd West Jasso vom Schwartenzwinger GSD                
40 Carol Carangelo Arec vom Simmerblick GSD                
41 Susanna Suomensaari Chicory Ot Vitosha MAL X              
42 Tami Stephenson Filo du Ciel Rouge MAL X              
43 Pam Hanrahan Endy v Svenshome GSD                
44 Gary Hanrahan Tell vd Daelenberghütte GSD                
45 Fernando Stanford Elsy Niña Grande vom Grunfel GSD                
46 Paul Sova Drigon vom Linsengericht GSD                
47 Carl Schiffeler Yello vom Vogteier-Land GSD                
48 Jim Hall Indy von Schloß Birkenstein GSD                
49 Daniel Richard Ory vom Zollernblut GSD                
50 Shelley Neill Astor-King v Leyenbroukerhoff GSD                
51 Stephen Robinson Masa von der Lindenhalle GSD X              
52 John Riboni Bingo von der Abfuhr GSD                
53 Rod Thompkins Enzo Manepo GSD                
54 James Glauz Nadja vom Eisfeld GSD X              
55 Karoly Meszaros Torro van het Bleekhof GSD                
56 T. Floyd Grappo vom Leipeimer Moor GSD                
57 Jim Elder Frieda's Home Blitz MAL                
58 Ken White Ilko vom Bogenstadt GSD X              
59 Lori Janes Herro vom Bogenstadt DOBE X              
60 Steve Billimack Dina vom Leerburg GSD X              
61 Thomas Vollrath Gringo vom Deufringer Schloß GSD                
62 Israel Cruz Assi vom Hausstatter Grund GSD X              
63 Vickie Bartley Athena vom Kartäuserweiher GSD                
64 Mike Pinksten Carlo vd Gandyshofke GSD                
65 Mathew Levin Casar von Hochenfels GSD X              
66 Rodney Davis Uras vom Oberhausener-Kreuz GSD                
67 Steve Miller Ben vom kassler Kreuz GSD                
68 Willi Ortner Aidan von der Pfalz GSD                
69 Joel Monroe Niko von Lehmann GSD X              
70 Paul Schneider Dexter vom Schneider GSD X              
71 Everhard Ernsting Siggo von Haus Antverpa GSD X              
72 Everhard Ernsting Dachs von Lister Tor GSD                
73 Jessy Gabriel Slim van Lummenhof GSD                
74 Tonya Purcell Granite von Sontausen GSD X              
75 Willi Ortner Bosch von der Pfalz GSD                
76 Linda Holste Camacho vom Grenzhof GSD                
77 Maureen Ilg Gundor von der Boyneburg GSD                
TABLE KEY:
Breed = breed of dog * HOT = Handler Owned and Trained * LOC = City and state of residence of handler and dog * REG# = dog's registration number * M/F = dog (M) or bitch (F) * SIRE = dog's father * DAM = dog's mother * BREEDER = Breeder of the dog * COUNTRY = Country where dog bred
*